Russian (CIS)Ukrainian (UA)

Іван Франко

Захар Беркут

"Захар Беркут" (1882) - одне з найбільш яскравих історичних творів в українській літературі. Розповідається в ньому про героїчне протистояння жителів карпатського села Тухля татаро-монгольським загарбникам. Для відтворення історичної обстановки Франко використав не тільки літописи, але й фольклор; велика роль в повісті належить і авторському вимислу. Не менш важливий символіко-міфологічний рівень твору: протистояння життя і смерті - легендарного велетня Сторожа, зберігача тухольської улоговини, і сил зла чаклунки Морани. Центральна ідея повісті - об'єднання українського суспільства задля прогресу і відсічі ворогів.

Франківська Тухля - майже утопія. Життя цього села побудоване на гуманістичних, демократичних засадах; це ідеальне громадське утворення, втілення "вільного порядку", рівності, при якому кожен знає своє місце, але всяка особистість самоцінна. Саме славне минуле українців служить для Франка запорукою подолання трагізму національної історії і виходу в краще майбутнє, міфологічно - остаточною перемогою добра над злом, Сторожа - над Мораною.
Повість відрізняється ретельно виписаними характерами. Центральний її персонаж - звичайно ж, сам Захар Беркут, масштабний, жертовний, героїчний образ. Захоплює пара романтичних закоханих - Максима і Мирослави, істинних патріотів рідного краю. Неоднозначний образ Тугара Вовка, здатного і на злобу, і на благородний вчинок. Персонажі Франка позбавлені картонності, вони зберігають риси живих людей з притаманними їм пристрастями і слабкостями.
Реалістичне написання повісті пов'язане з яскравими романтичними сторінками, наповненими високою лірикою, натуралістичними описами, що створюють "ефект присутності", і стилізованими під фольклор символічними рядками. Так створюється неповторно жива мовна тканина повісті, в яку органічно входять архаїзми, створюють колорит епохи і доповнюють мовні портрети персонажів.
Протест проти антигуманності у всіх її проявах, оспівування народної героїки, нерозривний зв'язок подій минулого і сучасного, оптимістичний пафос і пошук виходу із сучасної автору кризової ситуації, прозорість і виразність символіки, яскраві персонажі і соковита мова - всі ці риси повісті Франка дозволяють їй вважатися не тільки одним з кращих творів самого автора, але і перлиною української літератури.

Иллюстрації до книги

Дизайн сторінок

Дизайн палітурки

  • Формат: 170х240 мм, 368 с.
  • Ілюстрацій: 26
  • Художник: Оксана Яцюк
  • Тираж: 50 екземплярів
  • Папір: Arjo Wiggins Rives tradition (Франція)
  • Палітурка: ручна робота, натуральна шкіра "Шагрень атлас" (Франція)